DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 10 sierpnia 2014

Zapowiedzi przedślubne I: Łukasz-Robert Dećko, kawaler z Parafii Regnów i Magdalena Nowicka, panna z Parafii tutejszej; Jakub-Kazimierz Oręziak, kawaler z Parafii Św. Maksymiliana M. Kolbego w Warszawie i Sylwia-Marta Głuszcz, panna z Parafii tutejszej

1. Dzisiaj, w 19. niedzielę w ciągu roku, liturgia stawia nas wobec pytania o to, jaki obraz Boga nosimy w naszym sercu: czy jest to Bóg groźny, miotający piorunami, czy raczej jest to Ten, który przychodzi w podmuchu łagodnego powiewu i nieustannie czuwa nad nami. Poświęćmy na tę refleksję trochę czasu w ciągu rozpoczynającego się tygodnia, zwłaszcza jeśli jest to dla nas czas wypoczynku i oderwania od codziennego zabiegania.

2. Starajmy się również w tym czasie wakacji i urlopów pamiętać o tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na żaden wyjazd. Poświęćmy im przynajmniej trochę troski i uwagi. Być może są to nasi starsi rodzice albo też sąsiedzi, czy też inne osoby potrzebujące pomocy czy zainteresowania. Pozwólmy, aby nasza „wyobraźnia miłosierdzia” została uruchomiona.

3. W najbliższy piątek, 15 sierpnia, będziemy przeżywać uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta ukazuje wyniesienie naszej ludzkiej natury do takiej godności, do jakiej każdego z nas przeznaczył Bóg. A ponieważ liturgicznie święto to ma rangę uroczystości, nie obowiązuje tego dnia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i hucznych zabaw. Kościół daje nam tą dyspensę właśnie po to, byśmy pełniej mogli doświadczyć miłości Boga do nas. Pamiętajmy jednak, aby tego dnia uczestniczyć we Mszy św. W naszej Parafii dodatkowo obchodzić będziemy Odpust i Uroczystości Dożynkowe. Msze Święte o godzinie 9.00 i o 11.00 Uroczysta Suma dziękczynno-błagalna za i o  tegoroczne zbiory, którą jubileusz 50 rocznicy święceń kapłańskich odprawi Ksiądz prałat Jan Dobrodziej, po której w imieniu Starosty i Starościny Dożynek Krzysztofa i Haliny Tokarskich z Lutobór, Gospodarza i Gospodyni Dożynek Jana i Bożeny Grochalów z Przyłusk, Wszystkich Organizatorów, Zespołu Muzycznego „SONET” i własnym zapraszam na festyn rodzinny „owocowe świętowanie”. Dochód z tej imprezy przeznaczony będzie na pokrycie kosztów remontu wież dzwonnicy. Bardzo proszę odbierać kosze, aby z każdej wsi na uroczystej Mszy Św. 15.08.14 o godz. 11.00 złożone były dary jako dziękczynienie Panu Bogu za pierwsze tegoroczne plony. Również w imieniu Organizatorów zwracam się z prośbą o zaangażowanie się w organizację tych uroczystości. Bardzo proszę Parafianki, aby upiekły na czwartek 14 sierpnia i ofiarowały ciasta bez żadnych kremów, które proszę dostarczyć na plebanię od godz. 19.00 do 20.00. Proszę także o ofiarowanie owoców.

4. Jutro w poniedziałek o godz. 20.00 zapraszam na spotkanie w sprawie dożynek Wszystkich Sołtysów, Radnych Parafialnych, przedstawicielki K.Ż.R., Prezesów i Komendantów O.S.P. z Kalenia, Lutobór i Sadkowic oraz Wszystkich mogących pomóc w organizacji i przeprowadzeniu festynu „Owocowe Świętowanie”.

5. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Przecież na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

6. W tę najbliższą maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego Narodu.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

·         11 VIII – św. Klara (1194-1253), dziewica, zafascynowana życiem, które wybrał św. Franciszek, poszła w jego ślady, stając się w ten sposób założycielką drugiego zakonu św. Franciszka, popularnie zwanego klaryskami; siostry oddają się modlitwie wstawienniczej i prowadzą bardzo surowy tryb życia (wspomnienie obowiązkowe);

·         14 VIII – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia; jest to jeden z najbardziej znanych świętych na świecie; ogarnięty pragnieniem zdobycia całego świata dla Maryi, szerzył Jej cześć wszelkimi możliwymi środkami, wykorzystując również najnowsze zdobycze techniki;. beatyfikowany jako wyznawca, a kanonizowany jako męczennik (wspomnienie obowiązkowe).

data publikacji: 09.08.2014 r.

Projekt i wykonanie: Tomasz Żaczkiewicz© 2012-2023 Parafia pw. Świętych Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w SadkowicachOdwiedzin: 1028997