ROCZNICA POŚWIĘCENIA BAZYLIKI LATERAŃSKIEJ 9 listopada 2014

1. Przeżywamy dziś rocznicę poświęcenia bazyliki Chrystusa Odkupiciela na Lateranie, która jest nazywana matką i głową wszystkich kościołów. Bardziej jest ona znana jako bazylika św. Jana na Lateranie, gdyż kościół ten posiada aż trzy tytuły: Chrystusa Odkupiciela, św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela. Właśnie ta bazylika, a nie bazylika św. Piotra jest katedrą papieża i Rzymu. Do roku 1308 Lateran był rezydencją papieży. Jako katedra papieża, jest parafią dla nas wszystkich, dlatego jako cały Kościół obchodzimy dziś owo święto.

2. W to święto stajemy wobec tajemnicy Kościoła, którego fundamentem jest Jezus Chrystus, a opoką – Piotr. Przypominamy sobie o mocnej więzi Kościołów lokalnych ze Stolicą Apostolską. Obchodząc to święto, pragniemy wyrazić wdzięczność za wszystkie świątynie, w których gromadzi się lud Boży. Każdy kościół to dom Boży w pełnym tego słowa znaczeniu, a nie – jak to jest w innych religiach – jedynie dom modlitwy. Wszyscy bowiem jesteśmy żywym domem Bożym. Podobnie jak z poszczególnych kamieni czy cegieł składa się budowla gmachu kościoła, tak i z wiernych składa się Chrystusowy Kościół. Niech to święto zatem stanie się dla nas okazją do refleksji, co to znaczy, że przynależę do Kościoła i w jaki sposób czuję się zjednoczony z innymi wierzącymi, a także z pasterzami Kościoła. Temat ten możemy podjąć również w naszych rodzinnych czy przyjacielskich rozmowach.

3. We wtorek, 11 listopada, w naszej ojczyźnie będziemy obchodzić Święto Niepodległości. Jak zapewne pamiętamy, zostało ono ustanowione dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Przywrócono je w 1989 roku po przemianach ustrojowych naszej ojczyzny. Jest to niewątpliwie ważna data, dlatego pamiętajmy, aby w tym dniu jako osoby wierzące uczestniczyć również we Mszy św., by modlić się o rozwój i pomyślność naszego kraju. Msza św. w tym dniu będzie o godz. 9.00 i 11.00.

4.  Dziękuję za wykonaną pracę i udzieloną pomoc na rzecz Parafii, a szczególnie przy zorganizowaniu Mszy Św. na cmentarzu w Uroczystość Wszystkich Świętych: Mirosławowi Bińkiewiczowi, Wiesławowi i Mateuszowi Biskupiakom, Bogdanowi Nowakowi, Edwardowi Majorowi, Piotrowi Wachowiczowi, Panom Kościelnemu i Organiście, Lektorom i Ministrantom.

5.  W imieniu wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu dziękuję ministrantom, którzy 1 i 2  listopada zbierali ofiary na utrzymanie WSD, a ofiarodawcom za złożone ofiary.

6. W minioną środę w Wojewódzkim Urzędzie Konserwatora Zabytków w Łodzi i w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego złożyłem stosowne dokumenty związane z rozliczeniem otrzymanych przez naszą parafię dotacji. Mimo, że do spłaty pozostaje jeszcze dług w wysokości 112.060,00zł serdeczne podziękowania kieruję do ofiarodawców z i spoza Parafii dzięki których ofiarności można było te prace wykonać. Nie można by ich podjąć bez załatwienia różnych ekspertyz, opinii, pozwoleń, decyzji i uzyskanych dotacji. Podziękowania kieruje więc do Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków w Łodzi i Delegatury w Skierniewicach, na ręce Wicemarszałka Pana Dariusza Klimczaka dziękuję Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Łódzkiego, na ręce Starosty Pana Józefa Matysiaka dziękuję Starostwu Powiatowemu w Rawie Mazowieckiej, na ręce Wójta Pana Leszka Jankowskiego dziękuje Urzędowi Gminy w Sadkowicach i na ręce Księdza Biskupa Ordynariusza Andrzeja F. Dziuby dziękuję Kurii Diecezjalnej w Łowiczu.

7. Zachęcam do kupowania i czytania prasy katolickiej.

8. W okresie październik-listopad trzeba kilka razy wywieźć kontenery ze śmieciami z cmentarz wiąże się to z kosztem kilku tysięcy złoty. Ofiary złożone za tydzień na tacę będą przeznaczone na pokrycie kosztów wywozu kontenerów ze śmieciami z cmentarza.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

·         10 XI – św. Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła; przyczynił się bardzo mocno do rozwoju nauczania Kościoła, wprowadził zasadę liturgicznej, kanonicznej i pastoralnej jedności Kościoła (wspomnienie obowiązkowe);

·         11 XI – św. Marcin (316-397), żołnierz rzymski, który po przyjęciu chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, wreszcie został biskupem w Tours; pierwszy wyznawca nie-męczennik w Kościele Zachodnim (wspomnienie obowiązkowe);

·         12 XI – św. Jozafat (1580-1623), biskup i męczennik; był gorliwym zwolennikiem unii, tzn. pełnej jedności chrześcijan obrządku prawosławnego z Kościołem katolickim (wspomnienie obowiązkowe);

·         13 XI – św. św. Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (†1003), eremici i misjonarze, działający w okolicach Międzyrzecza za Bolesława Chrobrego, pierwsi polscy męczennicy wyniesieni na ołtarze (wspomnienie obowiązkowe).

data publikacji: 07.11.2014 r.

Projekt i wykonanie: Tomasz Żaczkiewicz© 2012-2023 Parafia pw. Świętych Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w SadkowicachOdwiedzin: 1029231