Parafia Rzymskokatolicka
pw. Świętych Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Sadkowicach
Wieści z Watykanu
Człowiek i społeczeństwo pochodzą od Boga, a ludzka godność jest nienaruszalna – przypomniał Franciszek w 50-lecie encykliki Pacem in terris

2013/10/03

Papież i Stolica Apostolska

·  Człowiek i społeczeństwo pochodzą od Boga, a ludzka godność jest nienaruszalna – przypomniał Franciszek w 50-lecie encykliki Pacem in terris

·  Franciszek po tragedii u brzegów Lampedusy: dramat afrykańskich uchodźców okrywa nas hańbą i nie może się powtórzyć

·  Franciszek w czasie porannej Mszy: Eucharystia nie jest spotkaniem towarzyskim, ale prawdziwą obecnością Boga pośród nas

·  Ks. Lombardi: należy się spodziewać gruntownej reformy Kurii

Kościół na świecie

·  Słowacja: Sesja Rady Konferencji Biskupów Europy w Bratysławie

·  Indonezja: islamscy fundamentaliści blokują budowę kościoła

·  Kenia: kard. Njue apeluje do współobywateli o walkę z terroryzmem

Kościół w Polsce

·  Radom: konsultacje w sprawie statutu rad parafialnych

·  Ordynariat polowy w sprawie byłego księdza Jacka S.

Kultura i społeczeństwo

·  Szwajcaria: młodzi ateiści częściej sięgają po twarde narkotyki

·  Aktualności Radia Watykańskiego – wydanie wieczorne
Magazyn Radia Watykańskiego – 03.10.13

·  Aktualności Radia Watykańskiego – wydanie główne 3.10.2013 – wersja dźwiękowa

Papież i Stolica Apostolska

 

Człowiek i społeczeństwo pochodzą od Boga, a ludzka godność jest nienaruszalna – przypomniał Franciszek w 50-lecie encykliki Pacem in terris

◊   „Ziarna pokoju zasiane przez bł. Jana XXIII przyniosły owoce. Jednak, choć zostały obalone mury i bariery, świat nadal ma potrzebę pokoju, a wezwanie zawarte w Pacem in terris wciąż pozostaje bardzo aktualne”. Zwrócił na to uwagę Papież, spotykając się z uczestnikami trwającego od 2 do 4 października w Rzymie międzynarodowego spotkania z okazji minionej 11 kwietnia br. 50. rocznicy tej ważnej encykliki społecznej. Zostało ono zorganizowane przez Papieską Radę „Iustitia et Pax”.

Franciszek przypomniał dramatyczny apel radiowy przyszłego świętego o pokój, wystosowany pół wieku temu, gdy światu zagrażała wojna atomowa. Mówił o jego wezwaniach do dialogu, który został wówczas z wysiłkiem rozpoczęty. Doprowadził on już za pontyfikatu innego błogosławionego – Jana Pawła II – do otwarcia przestrzeni wolności i dialogu. W encyklice Pacem in terris Jan XXIII wskazał, że budowanie pokoju polega na uznaniu boskiego pochodzenia człowieka, społeczeństwa i samej władzy. Zobowiązuje to jednostki, rodziny, grupy społeczne i całe państwa, by wprowadzać w życie sprawiedliwość i solidarność.

„Jest zatem zadaniem wszystkich ludzi budować pokój, za przykładem Jezusa Chrystusa, na dwa sposoby. Trzeba szerzyć i praktykować sprawiedliwość z prawdą i miłością, a równocześnie każdy ma według swoich możliwości przyczyniać się do integralnego rozwoju ludzkiego zgodnie z logiką solidarności. Patrząc na naszą obecną rzeczywistość zadaję sobie pytanie, czy zrozumieliśmy lekcję, jaką zawiera Pacem in terris. Pytam, czy słowa «sprawiedliwość» i «solidarność» są tylko w naszym słowniku, czy też wszyscy podejmujemy działania, aby stały się one rzeczywistością. Encyklika bł. Jana XXIII przypomina nam wyraźnie, że nie może być prawdziwego pokoju i harmonii, jeżeli nie pracujemy na rzecz społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i solidarnego; jeżeli nie przezwyciężamy egoizmu, indywidualizmu, interesów grupowych – i to na wszystkich szczeblach” – powiedział Papież.

Franciszek zwrócił uwagę, że według Pacem in terris konsekwencją boskiego pochodzenia człowieka, społeczeństwa i władzy jest wartość osoby, godność każdej istoty ludzkiej. Tymi zasadami można owocnie kierować się w dyskusji nad problemami, jakie przeżywamy obecnie.

„Światowy kryzys ekonomiczny, który jest poważnym objawem braku poszanowania dla człowieka i dla prawdy przy podejmowaniu decyzji przez rządy i obywateli, mówi nam to bardzo wyraźnie. Pacem in terris wytycza drogę od budowania pokoju w ludzkich sercach do przemyślenia naszego wzorca rozwoju i działania na wszystkich szczeblach tak, aby nasz świat był pokojowy. Zadaję sobie pytanie, czy jesteśmy gotowi przyjąć ten apel” – powiedział Papież.

Na zorganizowane przez Papieską Radę „Iustitia et Pax” spotkanie w 50-lecie encykliki Pacem in terris przybyli uczestnicy z całego świata. Są wśród nich m.in. sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, norweski pastor luterański Olav Fykse Tveit, czy były pakistański minister Paul Bhatti, który jest katolikiem. Udział bierze też abp Tadeusz Kondrusiewicz z Białorusi.

„Już 50 lat temu Papież Jan XXIII nadał kierunek rozwoju powszechnej nauki Kościoła o pokoju w świecie – powiedział metropolita mińsko-mohylewski. – Bardzo szeroko spojrzał. Pokój to nie jest tylko nie prowadzenie akcji zbrojnych, ale coś większego. To solidarność pomiędzy ludźmi, pomoc, braterstwo, działania charytatywne itd. I wciąż to pozostaje aktualne. Ktoś podliczył, że od utworzenia jeszcze w 1945 r. Organizacji Narodów Zjednoczonych żadnego dnia nie było bez wojny. To, co się dzieje dzisiaj na świecie, już w XXI wieku, w związku ze społeczną niesprawiedliwością, jest po prostu skandalem” – dodał abp Kondrusiewicz.

ak/ rv

inizio pagina

Franciszek po tragedii u brzegów Lampedusy: dramat afrykańskich uchodźców okrywa nas hańbą i nie może się powtórzyć

◊   Prawdziwą hańbą nazwał Papież Franciszek kolejny dramat z udziałem afrykańskich uchodźców, który wydarzył się u brzegów włoskiej wyspy Lampedusa. Z morza wydobyto ciała 82 imigrantów, którzy na pokładzie statku usiłowali przedostać się do Włoch.

Uratowano około 150 uchodźców, głównie z Somalii i Erytrei. Mówią oni jednak, że na pokładzie było 450-500 osób, co może oznaczać jedną z największych katastrof morskich, które dotknęły uchodźców. Statek niedaleko brzegu wyspy przewrócił się i stanął w płomieniach. Według karabinierów to uchodźcy podpalili koce na pokładzie, by w ten sposób mogła ich zobaczyć straż przybrzeżna.

Papież, natychmiast poinformowany o tragedii, wezwał do modlitwy za ofiary. Zaapelował też o podjęcie wszelkich możliwych wysiłków, by podobne dramaty nigdy więcej się już nie powtórzyły. Było to smutne echo jego własnych słów wypowiedzianych w czasie wizyty na tej włoskiej wyspie, gdy krytykując globalizację obojętności wzywał świat do prawdziwej solidarności. Dziś to wołanie zabrzmiało w improwizowanych słowach podczas audiencji upamiętniającej 50-lecie encykliki Pacem in terris.

„Nie mogę nie wspomnieć z wielkim bólem tych tak wielu ofiar kolejnej tragedii, jaka miała miejsce u brzegów Lampedusy. Przychodzi mi słowo «hańba». To co się wydarzyło okrywa nas wstydem. Módlmy się wspólnie do Boga za tych, którzy zginęli. Za kobiety, mężczyzn i dzieci, za ich rodziny i za wszystkich uchodźców. Zjednoczmy nasze wysiłki, by podobne tragedie nigdy więcej się nie powtórzyły. Tylko zdecydowana współpraca nas wszystkich może temu zapobiec” – powiedział Papież.

bz/ rv

inizio pagina

Franciszek w czasie porannej Mszy: Eucharystia nie jest spotkaniem towarzyskim, ale prawdziwą obecnością Boga pośród nas

◊   Msza nie jest spotkaniem towarzyskim, ale prawdziwą obecnością Boga pośród nas. Pamięć o zbawieniu nie może stawać się tylko czymś, co robimy z przyzwyczajenia. Franciszek mówił o tym na porannej Eucharystii w kaplicy Domu św. Marty. Także dziś wśród koncelebransów było ośmiu kardynałów, z którymi Papież w tych dniach omawia sprawy związane z reformą Kurii Rzymskiej.

Nawiązując do czytania z Księgi Nehemiasza Franciszek przypomniał, że kiedy Ezdrasz przyniósł księgę Prawa Mojżeszowego, które Pan nadał Izraelowi, ludzie płakali z radości. Wspominanie stało im się bliskie i dotknęło ich serc, ponieważ doświadczyli bliskości zbawienia – mówił Papież.

„To jest ważne nie tylko przypadku wielkich wydarzeń historycznych, ale także w różnych chwilach naszego życia: wszyscy pamiętamy o zbawieniu, wszyscy. Zastanawiam się jednak, czy ta pamięć jest nam bliska, czy też trochę odległa, rozproszona, archaiczna, taka muzealna… która odeszła sobie daleko od nas. A kiedy pamięć nie jest bliska, kiedy nie mamy doświadczenia bliskości pamięci, ulega ona transformacji i staje się zwykłym wspomnieniem” – powiedział Papież.

To jest jedna z zasad życia chrześcijańskiego. Kiedy pamięć o zbawieniu jest nam bliska, rozpala nasze serca i napełnia radością – mówił Franciszek.

„Ta radość jest naszą siłą. Radość bliskości pamięci. Natomiast pamięć oswojona, która oddala się od nas i staje się zwyczajnym wspomnieniem, nie rozpala serca, nie daje nam radości, nie daje nam siły. To spotkanie z pamięcią jest wydarzeniem zbawczym, jest spotkaniem z miłością Boga, który wszedł w naszą historię i nas odkupił. To jest spotkanie dające zbawienie. Bycie zbawionym jest tak piękne, że trzeba się radować” – powiedział Papież.

Franciszek podkreślił, iż podczas Mszy często się nudzimy właśnie dlatego, że prawdziwa pamięć o zbawieniu jest dla nas tylko odległym wspomnieniem, a nie żywą bliskością.

bz/ rv

inizio pagina

Ks. Lombardi: należy się spodziewać gruntownej reformy Kurii

◊   Kurię Rzymską czeka gruntowna reorganizacja – wynika z obrad Rady Kardynałów, które odbywają się w Watykanie pod przewodnictwem Papieża Franciszka. Purpuraci odrzucili możliwość ograniczenia się do wprowadzenia jedynie pewnych poprawek czy dodatków do Konstytucji Pastor Bonus, którą Jan Paweł II określił aktualny kształt Kurii. Niezbędna będzie nowa konstytucja apostolska. Poinformował o tym dziennikarzy ks. Federico Lombardi SJ.

Zwołani przez Franciszka kardynałowie chcą głębokich przemian. Lepiej ma zostać uwidoczniony służebny charakter Kurii względem Kościoła powszechnego i Kościołów lokalnych. Papiescy doradcy domagają się również decentralizacji Kościoła w imię zasady pomocniczości. W Rzymie ma być rozstrzygane tylko to, co niezbędne.

Reorganizację czeka też Sekretariat Stanu, który w większym stopniu ma się stać sekretariatem papieża. Przewiduje się również powołanie moderatora kurii, który byłby odpowiedzialny za koordynację wszystkich dykasterii.

Ks. Lombardi zaznaczył, że Rada Kardynałów z powodu ograniczeń czasowych nie może się zająć wszystkimi sprawami. Wśród tematów, które zostaną poruszone na kolejnych spotkaniach, znalazła się między innymi administracja dobrami Stolicy Apostolskiej.

kb/ rv

inizio pagina

Kościół na świecie

 

Słowacja: Sesja Rady Konferencji Biskupów Europy w Bratysławie

◊   Doroczna sesja plenarna Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) rozpoczęła się 6 września w stolicy Słowacji. Okazją spotkania w Bratysławie, na zaproszenie przewodniczącego słowackiego episkopatu abp. Stanislava Zvolenský’ego, są kończące się obchody Jubileuszu 1150. rocznicy przybycia świętych Cyryla i Metodego na te tereny. Zgromadzeniu przewodniczy prymas Węgier kard. Péter Erdő. Temat przewodni sesji to „Bóg i państwo. Europa między świeckością a laicyzmem”.

Jak poinformował media sekretarz generalny CCEE ks. Duarte da Cunha, hierarchowie Europy pragną przestrzec przed zagrożeniami laickiej ideologii, która chce programowo i totalnie odizolować życie społeczne od życia religijnego, a wiarę ograniczyć do sfery prywatnej. Co innego „zdrowa” czy pozytywna świeckość. „Nie obawia się ona Boga – tłumaczył sekretarz Rady – zachowuje zasadę rozdziału państwa i Kościoła czy organizacji religijnych, nie ogranicza obecności religii w sferze publicznej, ale uznaje jej pomocną rolę w osiągnięciu dobra zarówno przez jednostkę, jak i całe społeczności”.

Podczas bratysławskiej sesji przewidziano cztery wielkie bloki tematyczne z wystąpieniami poszczególnych relatorów i dyskusją. Będą też codzienne spotkania modlitewne, w których będą mogli uczestniczyć wszyscy chętni – nabożeństwa poprowadzą kolejno: gość z Watykanu, prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Quellet, biskup pomocniczy łacińskiego patriarchatu jerozolimskiego William Shomali, przewodniczący episkopatu Polski abp Józef Michalik i kard. Angelo Bagnasco z Genui, przewodniczący episkopatu włoskiego. Biskupi odwiedzą też Nitrę, związaną ze św. Metodym, a sesję uroczyście zakończą Mszą w bratysławskiej katedrze św. Marcina w niedzielę 6 września.

ks. S. Ługowski, Bratysława

inizio pagina

Indonezja: islamscy fundamentaliści blokują budowę kościoła

◊   „Jeśli pozwolimy na budowę kolejnego kościoła, to w ciągu najbliższych dziesięcioleci chrześcijanie nawrócą muzułmanów Indonezji”. Ogłoszenie tej treści wydali muzułmanie tego kraju zrzeszeni we Froncie Obrony Islamu. Zablokowali oni budowę katolickiej świątyni w mieście Tangerang, leżącym 25 km od stołecznej Dżakarty. Problem jednak w tym, że władze tego islamskiego kraju wydały oficjalne pozwolenie na wzniesienie kościoła.

Ks. Benny Susetyo, sekretarz komisji ds. dialogu międzyreligijnego przy indonezyjskim episkopacie podkreśla, że takie działania mają na celu podsycenie międzyreligijnych podziałów i wzniecenie nienawiści wymierzonej w mniejszości. Podobnego zdania są przedstawiciele umiarkowanego islamu, według których kościół mogący pomieścić 11 tys. wiernych nie jest zagrożeniem, ale znakiem wolności religijnej.

bz/ rv

inizio pagina

Kenia: kard. Njue apeluje do współobywateli o walkę z terroryzmem

◊   O jedność wszystkich mieszkańców Kenii w przeciwdziałaniu terroryzmowi zaapelował arcybiskup stolicy tego kraju. Kard. John Njue uważa, że każdy Kenijczyk winien się osobiście zaangażować, stając się „narzędziem pokoju”. Nikt nie może dać się manipulować terrorystom. Aby zapobiec ich dalszym atakom, należy informować władze o wszelkich zagrożeniach. Stołeczny metropolita domaga się też od rządzących tym afrykańskim krajem reformy sił bezpieczeństwa, a zwłaszcza wywiadu.

Za znak nadziei i pokoju kard. Njue uznał spontaniczną pomoc Kenijczyków ofiarom niedawnego ataku na centrum handlowe Westgate, w tym masową donację krwi dla tak licznych rannych. Mówił o tym dziennikarzom 28 września po Mszy w bazylice Świętej Rodziny w Nairobi. Przewodniczył jej na zakończenie fazy diecezjalnej procesu beatyfikacyjnego kard. Maurice’a Michaela Otungi. Ten arcybiskup kenijskiej stolicy zmarł przed 10 laty.

ak/ rv, allafrica

inizio pagina

Kościół w Polsce

 

Radom: konsultacje w sprawie statutu rad parafialnych

◊   W diecezji radomskiej rozpoczęły się konsultacje w sprawie opracowania statutu działalności rad parafialnych. Są w Polsce diecezje, w których takie rady są niemal w każdej parafii. Najmniej tego typu ciał doradczych jest w diecezjach łódzkiej, kieleckiej i właśnie radomskiej.

„Boimy się trochę tego – mówi bp Henryk Tomasik. – Potrzebne jest dorastanie do tego i budowanie wzajemnego zaufania, ale oczywiście błędem byłoby traktowanie rady parafialnej jako instancji tylko kontrolującej księdza proboszcza. Ważne jest, żeby pogłębiało się nasze wzajemne zaufanie, ale także wspólne poczucie odpowiedzialności za Kościół i parafię” – stwierdził ordynariusz radomski. Od kilku lat wzrasta liczba parafii, w których obecne są rady duszpasterskie.

R. Łączny, KAI

inizio pagina

Ordynariat polowy w sprawie byłego księdza Jacka S.

◊   „To nie powinno się było nigdy zdarzyć” – powiedział bp Józef Guzdek podczas dzisiejszej konferencji prasowej w kurii polowej w Warszawie. Dotyczyła ona Jacka S., byłego już księdza i kapelana w kościele garnizonowym w Legionowie, oskarżonego m.in. o gwałt na nieletniej i nakłanianie do usunięcia ciąży.

„Osobiście bardzo nad tym ubolewam i bardzo przepraszam wszystkich pokrzywdzonych i wszystkich, których to zachowanie księdza dotknęło – mówił biskup polowy Wojska Polskiego. – Moja postawa wobec zjawiska pedofilii może być opisana przez dwa słowa: «zero tolerancji»”.

Ordynariusz polowy podkreślił, że gdy tylko dowiedział się o aresztowaniu kapłana (w styczniu ub. r.), natychmiast podjął decyzję o zawieszeniu Jacka S. we wszystkich czynnościach kapłańskich. W kwietniu b. r. oskarżony kapłan zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o przeniesienie do stanu świeckiego. Za zgodą Ojca Świętego stało się to 31 maja. Kuria polowa wciąż udziela pomocy psychologicznej pokrzywdzonym.

R. Łączny, KAI

inizio pagina

Kultura i społeczeństwo

 

Szwajcaria: młodzi ateiści częściej sięgają po twarde narkotyki

◊   Młodzi Szwajcarzy, którzy uznają się za wierzących i praktykujących o wiele rzadziej sięgają po środki odurzające niż ich niewierzący rówieśnicy, nie potrafią jednak oprzeć się marihuanie. Wykazały to badania przeprowadzone przez Krajowy Fundusz Badań Naukowych na 20-letnich rekrutach do szwajcarskiej armii.

Przebadano w sumie ponad 5 tys. osób. Jedynie 10 procent z nich zadeklarowało się jako wierzący i praktykujący. Ateistów było trzy razy więcej. Wśród tych ostatnich 6 procent sięgnęło w ubiegłym roku po narkotyki twarde. 36 procent częściej niż raz w tygodniu zażywa marihuanę. Wśród wierzących-praktykujących narkotyk twardy zażył jedynie 1 procent badanych, natomiast do częstego zażywania marihuany przyznało się 20 procent.

kb/ rv

inizio pagina

Aktualności Radia Watykańskiego – wydanie wieczorne
Magazyn Radia Watykańskiego – 03.10.13

◊   Słuchaj:
W magazynie „Czy dziś potrzebne są uniwersytety katolickie?” – rozmowa z ks. porf. W. Zuziakiem

inizio pagina

Aktualności Radia Watykańskiego – wydanie główne 3.10.2013 – wersja dźwiękowa

◊   Słuchaj:

inizio pagina

data publikacji: 22.10.2013 r.
opublikował: ks. Maciej Mroczkowski





Parafia Rzymskokatolicka
pw. Świętych DziesięciuTysięcy Rycerzy Męczenników
Sadkowice 45
96-206 Sadkowice



telefon: 46 8156116
e-mail: 10trmsadkowice@gmail.com
e-mail: sadkowice@lowicka.eu
http://www.parafiasadkowice.pl

Nr konta: 38 9288 1125 1857 0074 2000 0010

Kancelaria:
czynna w dni powszednie 30 minut po Mszy Świętej

Projekt i wykonanie: Tomasz Żaczkiewicz© 2012-2023 Parafia pw. Świętych Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w SadkowicachOdwiedzin: 1029246