Parafia Rzymskokatolicka
pw. Świętych Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Sadkowicach
Wieści z Watykanu
Franciszek na Anioł Pański: wystarczy mieć wiarę małą, ale prawdziwą, szczerą, by robić rzeczy po ludzku niemożliwe

2013-10-06

·  Franciszek na Anioł Pański: wystarczy mieć wiarę małą, ale prawdziwą, szczerą, by robić rzeczy po ludzku niemożliwe

·  Franciszek wysłał swego jałmużnika na Lampedusę

·  Abp Mokrzycki: bez powrotu do Dekalogu Europa nie ma przyszłości

·  Rosja: jubileusz 180-lecia powstania kościoła w Tomsku

·  Węgry: spotkanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

·  Irlandia: Dzień dla życia

·  Argentyna: doroczna pielgrzymka młodzieży do Luján

·  Dzień solidarności z narodem syryjskim

·  List Episkopatu Polski na Dzień Papieski

·  Częstochowa: odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej na Jasnej Górze

·  Meksyk: „nie” dla żerowania na ludzkiej tragedii

·  Portugalia: budowa pierwszej cerkwi prawosławnej

·  Aktualności Radia Watykańskiego – wydanie główne 6.10.2013 – wersja dźwiękowa

·  Aktualności Radia Watykańskiego – wydanie wieczorne
Magazyn Radia Watykańskiego – 6.10.2013

Papież i Stolica Apostolska

 

Franciszek na Anioł Pański: wystarczy mieć wiarę małą, ale prawdziwą, szczerą, by robić rzeczy po ludzku niemożliwe

◊   Spotykając się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański Papież podziękował za gorące przyjęcie w Asyżu. Pielgrzymkę do tego miasta, które we wspomnienie św. Franciszka odwiedził pierwszy raz w życiu, nazwał wielkim darem. Z tysiącami pielgrzymów, którzy szczelnie zapełnili Plac św. Piotra modlił się także za afrykańskich uchodźców, którzy zginęli u brzegów Lampedusy oraz o przymnożenie wiary każdemu z nas. Rozważanie Ojciec Święty osnuł wokół przypowieści o ziarnku gorczycy.

„Ziarnko gorczycy jest malusieńkie, jednak Jezus mówi, że wystarczy mieć wiarę małą, ale prawdziwą, szczerą, by robić rzeczy po ludzku niemożliwe, nie do pomyślenia. I to jest prawda! Wszyscy znamy ludzi prostych, pokornych, ale o silnej wierze, która naprawdę przenosi góry! Pomyślmy o tylu matkach i ojcach, którzy stawiają czoło bardzo trudnym sytuacjom; o wielu chorych, także bardzo ciężko, którzy napełniają pokojem tych, którzy ich odwiedzają. Ci ludzie, właśnie ze względu na swą wiarę nie szczycą się tym, co robią, ale tak jak o to prosi Jezus w Ewangelii mówią: «Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać». Iluż z pośród nas ma tę silną, pokorną wiarę, która czyni tyle?” – powiedział Papież.

Franciszek przypomniał o misjonarzach, których wiara popchnęła na krańce świata. W miesiącu maryjnym wskazał, że różaniec jest szkołą modlitwy i wiary. Młodym ludziom za wzór Papież postawił ogłoszonego wczoraj błogosławionym 14-letniego seminarzystę Rolando Rivę. Został on zamordowany we Włoszech przez komunistycznych partyzantów za to, że chodził w sutannie. „Ilu dzisiejszych 14-latków ma obecnie przed oczami ten przykład; to odważny młody człowiek, który wiedział dokąd iść, znał miłość Jezusa w swoim sercu i oddał życie dla Niego” – podkreślił Franciszek wskazując, że prawdziwa wiara zawsze zwycięża ducha świata.

Szczególnie przejmującym momentem dzisiejszego spotkania na Anioł Pański była modlitwa za ofiary tragedii u wybrzeży Lampedusy, w której jak się szacuje, mogło zginąć nawet ponad 300 afrykańskich uchodźców. „Módlmy się wszyscy w ciszy za tych naszych braci i siostry; za kobiety, mężczyzn i dzieci. Pozwólmy płakać naszemu sercu” – zaapelował Papież. Po tych słowach na Placu św. Piotra zapanowała długa cisza.

bz/ rv

inizio pagina

Franciszek wysłał swego jałmużnika na Lampedusę

◊   Wstrząśnięty tragedią na Lampedusie Papież Franciszek wysłał na wyspę swego jałmużnika abp. Konrada Krajewskiego. Ma on nie tylko wyrazić solidarność Papieża z ofiarami i przekazać wdzięczność ratownikom, ale także zapoznać się z realnym rozmiarem potrzeb, jakie spowodowała ta tragedia. Na portowym molo papieski jałmużnik modlił się nad ciałami kolejnych ofiar wydobytych dziś rano z morza i wraz z siłami porządkowymi brał udział w ich identyfikacji.

bz/ rv, ansa

inizio pagina

Kościół na świecie

 

Abp Mokrzycki: bez powrotu do Dekalogu Europa nie ma przyszłości

◊   Mszą w intencji Starego Kontynentu zakończyła się w Bratysławie sesja plenarna Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE). Spotkanie przebiegało pod hasłem „Bóg i państwo. Europa między świeckością a laicyzmem”.

W czasie spotkania przywołano m.in. postać Jana Pawła II i jego ogromny wkład w budowanie bardziej chrześcijańskiego świata. „Z tej lekcji możemy czerpać wszyscy. W obliczu trudności nie można tracić nadziei tylko trzeba powierzyć się Bogu i iść naprzód” – podkreśla uczestniczący w spotkaniu abp Mieczysław Mokrzycki. Łaciński metropolita lwowski wskazuje zarazem, że bez powrotu do Dekalogu Europa nie ma przyszłości.

„Laicyzacja dotyczy dzisiejszych czasów, dotyka wszystkich krajów i naszej cywilizacji, która zapomina o prawie naturalnym i o Bogu. Jeśli dalej świat będzie szedł w tym kierunku, to musi nastąpić mocny powrót do Dekalogu. Inaczej nie ma przyszłości dla Kościoła i dla naszej cywilizacji – zaznaczył w rozmowie z Radiem Watykańskim abp Mokrzycki. – Myślę, że Jan Paweł II przypomniałby nam w tym kontekście, że powinniśmy wracać do korzeni, że Europa jest kontynentem, który zbudował swą cywilizację na wartościach chrześcijańskich. I do tego właśnie powinniśmy wracać”.

bz/ rv

inizio pagina

Rosja: jubileusz 180-lecia powstania kościoła w Tomsku

◊   6 października w Tomsku na Syberii dobiegły końca uroczystości związane z jubileuszem 180-lecia wybudowania kościoła pod wezwaniem Opieki Matki Bożej. Świątynia została wzniesiona przez Polaków i jest najstarszym kościołem katolickim w syberyjskiej części Rosji.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w piątek wieczorem. Po niej konferencję na temat trudnych wątków historii Kościoła katolickiego, zwłaszcza związanych z inkwizycją, wygłosił Mark Gumierow.

W sobotę, po porannej Mszy św., zainaugurowano „Dzień otwartych drzwi”. Każdy odwiedzający kościół i pomieszczenia parafialne miał okazję do osobistego spotkania z miejscowymi duszpasterzami, prowadzonymi tu formami pracy pastoralnej i do nawiązania kontaktów z wiernymi parafii Opieki Matki Bożej. Po południu konferencję o historii katolickiej świątyni w Tomsku wygłosił o. Stefan Lipke SJ. Po wieczornej Mszy św. odbył się koncert chóru parafialnego oraz młodzieżowego i dziecięcego zespołu muzyki religijnej.

Centralnym punktem uroczystości była niedzielna suma pod przewodnictwem ordynariusza diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku bpa Josepha Wertha, podczas której udzielił on sakramentu bierzmowania. Na zakończenie uroczystości dokonano podsumowania konkursu zatytułowanego „Nasza świątynia ma 180 lat”.

W. Raiter, Moskwa

inizio pagina

Węgry: spotkanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

◊   W Gődőlő koło Budapesztu zakończyło się trzydniowe zebranie plenarne Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Wzięli w nim udział rektorzy misji katolickich, duchowni, siostry zakonne i świeccy z Anglii, Austrii, Danii, Francji, Luxemburga, Niemiec, Szkocji, Szwajcarii, Węgier, Włoch i Polski. Obradom przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji.

Tegoroczny temat spotkania to „Media w przekazywaniu wiary”. Wskazano m.in. na rolę mediów w duszpasterstwie parafialnym oraz konieczność coraz bardziej profesjonalnego korzystania w ewangelizacji ze współczesnych środków społecznego przekazu. Z wielkim niepokojem zauważono zdecydowanie antykościelny charakter znacznej części mediów w Polsce, z uznaniem podkreślając jednak działalność mediów katolickich.

Obrady stały się też okazją do wymiany doświadczeń w różnych sprawach duszpasterskich. Poruszono także kwestie związane z organizacją przygotowywanej pielgrzymki duchownych do Rzymu na zakończenie Roku Wiary. Kolejne, przyszłoroczne zebranie Rady, zostanie poświęcone duszpasterstwu emigracyjnemu w kontekście współczesnych zagadnień antropologicznych.

K. Tyliszczak SChr, Węgry

inizio pagina

Irlandia: Dzień dla życia

◊   „Chroń życie. To się opłaca” – pod tym hasłem Irlandia obchodzi Dzień dla życia. W tym roku w jego centrum stoją nie tylko nienarodzone dzieci i ich matki, ale także osoby starsze, skłaniające się ku samobójstwu i ich rodziny. Chodzi o wypracowanie w społeczeństwie klimatu współczucia, zrozumienia i szczególnej uwagi dla ludzi przechodzących w swym życiu przez trudne chwile. Ta postawa ma być swoistą przeciwwagą dla coraz bardziej powszechnego w irlandzkim społeczeństwie braku szacunku dla ludzkiego życia i znieczulicy na problemy innych.

Warto dodać, że słowa będące mottem tegorocznego Dnia dla życia w Irlandii pochodzą z homilii kard. Bergolio. Wygłosił ją w 2005 r. do położnych w czasie Mszy sprawowanej we wspomnienie ich patrona św. Rajmunda Nonnata. Przydomek „nonnat”, który daje się przetłumaczyć jako „nienarodzony”, otrzymał święty gdyż przyszedł na świat w niespotykanych okolicznościach. Został wyjęty z ciała swej matki dzień po jej śmierci.

bz/ rv, sismografo

inizio pagina

Argentyna: doroczna pielgrzymka młodzieży do Luján

◊   Ponad milion młodych ludzi wzięło udział w dorocznej pielgrzymce do sanktuarium maryjnego w Luján w Argentynie. Pątnicy przeszli pieszo 70 km. Na czele pielgrzymki, która rozpoczęła się w sanktuarium św. Kajetana w Liniers, tradycyjnie niesiono figurę patronki Argentyny, Matki Bożej Luján.

Pielgrzymi wyruszyli na szlak już w sobotę. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki jest niedzelna Eucharystia celebrowana na dziedzińcu przed sanktuarium. Przez wiele lat odprawiał ją kard. Jorge Maria Bergoglio. 6 października przewodniczył jej obecny metropolita Buenos Aires abp Mario Aurelio Poli.

Pielgrzymki do Luján rozpoczęły się w 1975 r. i przerodziły w wielką manifestację wiary młodzieży nie tylko z Argentyny.

lg/ rv

inizio pagina

Kościół w Polsce

 

Dzień solidarności z narodem syryjskim

◊   W Kościele w Polsce obchodzony jest dzień modlitwy w intencji pokoju w Syrii oraz zbiórki do puszek na rzecz ofiar konfliktu. Uzyskanymi funduszami dysponować będzie Caritas Polska.

„Jako ludzie wierzący jesteśmy zobowiązani do solidarności chrześcijańskiej, o której mówił Jan Paweł II, abyśmy tę solidarność okazywali przez dźwiganie ciężarów jedni drugich. Przez tę zbiórkę chcemy zamanifestować naszą jedność, nie tylko duchową, przez modlitwę, ale również rzez ten dar materialny” – powiedział ks. Marian Subocz, dyrektor tej organizacji. Szacuje się, że w czasie trwającej już ponad 2 lata wojny domowej w Syrii zginęło ponad 100 tys. osób, a 2 mln opuściły kraj szukając schronienia w tymczasowych obozach, m.in. w Libanie, Jordanii, Turcji, Iraku i Egipcie.

R. Łączny, KAI

inizio pagina

List Episkopatu Polski na Dzień Papieski

◊   „Podstawowym warunkiem dialogu jest poszanowanie prawdy” – piszą polscy biskupi w liście pasterskim przed XIII Dniem Papieskim. Dokument zatytułowany „Jan Paweł II – Papież Dialogu” czytany jest dziś w kościołach w całym kraju. W liście biskupi zauważają, iż „ostatnie lata pokazały, z jaką trudnością przychodzi nam prowadzenie dialogu”.
„Dialog to zdecydowanie coś więcej niż tylko wymiana poglądów, krytyka, spór, polemika. Dialog zaczyna się od spotkania człowieka z człowiekiem, od cierpliwego słuchania drugiej strony, od zadawania pytań, aż po możliwość wypowiedzenia się. Tak rozumiany dialog zakłada i otwartość, i dobrą wolę, i wzajemny szacunek” – powiedział ks. Józef Kloch, rzecznik episkopatu. W dokumencie biskupi zachęcają też do wspierania stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy chcą przygotowywać się do dorosłego życia w duchu wartości, którym służył Jan Paweł II.

R. Łączny, KAI

inizio pagina

Częstochowa: odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej na Jasnej Górze

◊   Niech nigdy nie umilknie nasze wołanie Ave Maria, niech ta modlitwa nas zbawi – apelował na Jasnej Górze bp Jan Wątroba. Ordynariusz diecezji rzeszowskiej przewodniczył sumie odpustowej ku czci Matki Bożej Różańcowej w której uczestniczyło ok. 8 tys. wiernych.

W homilii bp Wątroba wielokrotnie przypominał, że Maryja jest najlepszą Orędowniczką u Boga, a modlitwa różańcowa prowadzi do zbawienia człowieka. „W tej modlitwie nie da się zabłysnąć, ani rywalizować z innymi, by udowodnić swą wyższość, by się czymś popisać. Gdy wołamy do Maryi módl się za nami grzesznymi, przyznajemy się do własnych ograniczeń, a zarazem powierzamy nieudolność własnych słów, własnych modlitw i postaw tej, która jest Wszechmocą Błagającą”.

W Eucharystii uczestniczyli głównie członkowie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, którzy zakończyli swoje doroczne rekolekcje. Do tej wspólnoty należy ok. 12 milionów osób na całym świecie. „Przyjechałam po to, żeby umocnić swoją wiarę, prosić o zdrowie, błogosławieństwo dla całej Polonii na świecie, nie tylko w Atenach, abyśmy się trzymali różańca i nigdy go nie rozrywali” – powiedziała jedna z pątniczek. Jasnogórska Rodzina Różańcowa powstała w okresie odnowy religijnej narodu polskiego w czasie obchodów tysiąclecia Chrztu Państwa Polskiego, staraniem o. Bronisława Matyszczyka, jako odpowiedź na apel Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego o jak najpowszechniejsze odmawianie w Polsce różańca.

K. Radziwolski, Jasna Góra

inizio pagina

Kultura i społeczeństwo

 

Meksyk: „nie” dla żerowania na ludzkiej tragedii

◊   Kościół w Meksyku ostrzegł władze różnych szczebli przed pokusą czerpania korzyści z pomocy dla poszkodowanych przez klęski żywiołowe. Chodzi o ofiary huraganów Manuel i Ingrid, których skutki dały się odczuć w 20 z 32 stanów tego kraju. Ponad 100 osób straciło w ich wyniku życie, a milion ludzi pozostało bez dachu nad głową. Wysoki poziom korupcji powoduje obawy, że pomoc dla poszkodowanych nie zawsze trafi do adresatów, a sama akcja ratunkowa zostanie przekształcona w polityczny marketing.

„Byłoby smutne, gdyby ktoś wykorzystał tragedię i ból ofiar dla politycznego interesu albo tylko po to, by zabłysnąć przed publicznością” – stwierdził bp Eduardo Patiño Leal z Cordoby. Zaapelował jednocześnie o przejrzystość i uczciwość w dysponowaniu środkami przeznaczonymi na pomoc. Hierarcha dodał, że sprawie wsparcia poszkodowanych będzie poświęcone specjalne spotkanie meksykańskich biskupów w Veracruz.

tc/ rv, fides

inizio pagina

Portugalia: budowa pierwszej cerkwi prawosławnej

◊   Rosyjskie prawosławie dociera na zachodnie krańce Europy. W Portugalii władze miasta Setúbal przekazały patriarchatowi moskiewskiemu teren pod budowę pierwszej w tym kraju rosyjskiej cerkwi prawosławnej. Odpowiednie dokumenty wręczyła duchowieństwu Maria das Dores Meira, burmistrz tej miejscowości, położonej nad Atlantykiem, przy ujściu rzeki Sado. Nowa świątynia zostanie wzniesiona w malowniczym miejscu w centrum miasta zgodnie z tradycją rosyjskiej architektury sakralnej. Ma się jednak „organicznie wpisywać w miejskie środowisko architektoniczne”.

jd/ rv, interfax

inizio pagina

Aktualności Radia Watykańskiego – wydanie główne 6.10.2013 – wersja dźwiękowa

◊   Słuchaj:

inizio pagina

Aktualności Radia Watykańskiego – wydanie wieczorne
Magazyn Radia Watykańskiego – 6.10.2013

◊   Słuchaj:

„Duszpasterzować w Izraelu” – rozmowa z ks. Sławomirem Abramowskim – Radio Warszawa

inizio pagina

data publikacji: 22.10.2013 r.
opublikował: ks. Maciej Mroczkowski





Parafia Rzymskokatolicka
pw. Świętych DziesięciuTysięcy Rycerzy Męczenników
Sadkowice 45
96-206 Sadkowice



telefon: 46 8156116
e-mail: 10trmsadkowice@gmail.com
e-mail: sadkowice@lowicka.eu
http://www.parafiasadkowice.pl

Nr konta: 38 9288 1125 1857 0074 2000 0010

Kancelaria:
czynna w dni powszednie 30 minut po Mszy Świętej

Projekt i wykonanie: Tomasz Żaczkiewicz© 2012-2024 Parafia pw. Świętych Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w SadkowicachOdwiedzin: 1036491