Chrzest

Chrystus polecił swoim uczniom głosić Ewangelię i chrzcić wszystkie narody w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Sakrament chrztu jest początkiem chrześcijańskiej egzystencji i włączeniem do wspólnoty Kościoła. Jest celebrowany jako obmycie wodą, któremu towarzyszy wyznanie wiary w Boga, działającego w historii zbawienia. W naturalnej symbolice woda uwalnia od brudu i jest konieczna do tego, by żyć. Znak obmycia wodą oznacza zanurzenie osoby ochrzczonej w śmierć Chrystusa, z której powstaje ona przez zmartwychwstanie z Nim jako "nowe stworzenie" do życia według Ducha Świętego.

Imię, które otrzymujemy podczas chrztu ma przypominać, że jesteśmy dziećmi Bożymi i świątynią Ducha Świętego oraz, że uczestniczymy w społeczności świętych, aby przez zachowanie życia Bożego w sobie wrócić do domu Ojca.

"Chrzest jest najpiękniejszym i najwspanialszym
darem Boga... Nazywamy go darem, łaską, zanurzeniem, namaszczeniem, oświeceniem, szatą niezniszczalności, obmyciem odradzającym, pieczęcią i wszystkim, co może być najcenniejsze".

Św. Grzegorz z Nazjanzu

Informacje dla rodziców dziecka

1. Chrzest dziecka odbywa się w kościele parafialnym stałego miejsca zamieszkania rodziców (nie ma znaczenia miejsce zameldowania).

2. Chrzest zgłaszają osobiście rodzice lub prawni opiekunowie dziecka w kancelarii parafialnej dwa tygodnie przed niedzielą chrztu.

3. Rodzice wybierają dla dziecka chrzestnych. Kryterium wyboru ma być przykład wiary i jej praktykowania, jaki mają oni dawać swojemu chrześniakowi przez całe życie oraz to, że chrzestni będą mieli osobisty kontakt z dzieckiem. Rodzice chrzestni (jeśli są spoza naszej parafii) udają się do parafii swojego zamieszkania, by uzyskać zaświadczenie o tym, że mogą pełnić tę funkcję.

Kto może pełnić funkcje rodziców chrzestnych:

• ukończony 16 rok życia;
• przyjęty sakrament bierzmowania;
• bez przeszkód przystępują do sakramentów św.;
• katolicy, którzy żyją zgodnie z wszystkimi przykazaniami Bożymi.

Nie mogą być chrzestnymi:

• żyjący w małżeństwie bez ślubu kościelnego;
• młodzież, która nie uczęszcza na katechezę;
• kto nie przyjął sakramentu bierzmowania;
• obojętni religijnie;
• prowadzący gorszący tryb życia.

4. W kancelarii należy przedłożyć:

• metrykę urodzenia USC;
• jeżeli dziecko jest zamieszkałe w innej parafii rodzice dostarczają stosowną zgodę przeniesienia chrztu z parafii zamieszkania dziecka;
• dokładne dane personalne chrzestnych (adres zamieszkania i wiek);
• przed chrztem rodzice chrzestni (z poza parafii) przynoszą zaświadczenie ze swojej parafii o tym, że mogą być rodzicami chrzestnymi.

5. W tygodniu przed Chrztem rodzice (o ile nie mają przeszkód kanonicznych) i chrzestni powinni przystąpić do spowiedzi.

6. W dniu Chrztu należy przybyć do kościoła ok. 15 minut przed Uroczystością. Należy przynieść ze sobą świecę chrzcielną oraz białą szatę dla dziecka. Miejsca dla rodziców i chrzestnych są przygotowane w pierwszych ławkach, przed ołtarzem (wspólna ławka dla rodziców i chrzestnych). W dniu Chrztu zachęca się, by rodzice i chrzestni (o ile nie mają przeszkód kanonicznych) przyjęli Komunię świętą w intencji ochrzczonego dziecka.

Projekt i wykonanie: Tomasz Żaczkiewicz© 2012-2024 Parafia pw. Świętych Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w SadkowicachOdwiedzin: 1036486